بازگشت اقساط کسر شده

تاریخ انتشار: ۳ ماه قبل
بازگشت اقساط کسر شده

در تاریخ 15 اسفند 1398 بانک مرکزی در راستای حمایت از آسیب‌دیدگان بخاطر بیماری کرونا بخش‌نامه شماره 435652/98 را صادر کرد، که طبق آن افرادی که وام قرض‌الحسنه دریافت کرده‌اند می‌توانند سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت قسط وام خود را پرداخت نکنند. این بخش‌نامه هم شامل وام‌های قرض‌الحسنه مثل وام ازدواج است و هم شامل وام‌هایی است که گیرنده آن‌ها دارای مشاغلی هستند که از دید بانک مرکزی با شیوع بیماری کرونا دچار آسیب‌دیدگی شدند؛ ازجمله خدمات حمل و نقل مثل تاکسی رانی، مراکز تولید و توزیع غذا مثل رستوران‌ها و...

اما برخی بانک‌ها از این بخش‌نامه برداشت اشتباه داشتند، براین اساس که پرداخت اقساط دلخواه است و اجباری نیست. کسانی که توانایی پرداخت دارند، اقساط خود را بپردازند. 

بانک مرکزی در اطلاعیه جدیدی در تاریخ 6/1/1399 به شماره 1230/99 برای حمایت از وام‌گیرندگان قرض‌الحسنه این برداشت را تصحیح کرد و اعلام کرد: هیچ قسطی از وام‌های قرض‌الحسنه نباید واریز شود. هیچ بانکی حق دریافت اقساط را ندارد. بانک‌هایی که جریمه اقساط و خود اقساط را تا به حال دریافت کردند، باید این مبالغ را به حساب وام‌گیرندگان برگردانند. این سه ماه به پایان اقساط وام مورد نظر اضافه می‌شود.

 

برچسب ها

وام کرونا قرضه