بانک صادرات

تاریخ انتشار: ۴ ماه قبل
بانک صادرات

تاریخچه: بانک صادرات یک بانک تخصصی غیر تجاری است. فکر تأسیس بانک خصوصی در ایران برای اولین بار توسط آقای محمدعلی مفرح مطرح شد. این بانک در سال 1331 با سرمایه اولیه 20 میلیون ریال به وجود آمد. در ابتدا با تعداد 13 کارمند در بازار تهران آغاز به کار کرد. اولین مدیر عامل این بانک ادوارد ژوزف بود.

اولین شعبه خارج از کشور بانک صادرات در کشور آلمان شهر هامبورگ 9 سال بعد از تأسیس بانک یعنی در سال 1340 تأسیس شد.

بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال 1358 بانک صادرات ملی شد و براساس مصوبات دولت بانک دولتی به حساب آمد. اما 30 سال بعد در سال 1388 بار دیگر به بانک‌های خصوصی پیوست. 

درحال حاضر بیش از 58 سال از تأسیس بانک صادرات می‌گذرد. این بانک با داشتن بیش از 2700 شعبه داخلی، بیش از 20 شعبه خارجی مشغول فعالیت است. مدیرعامل کنونی بانک آقای حجت‌الله صیدی می‌باشد. 

بانک صادرات خدمات بانکی خود را در قسمت‌های خدمات، سپرده‌ها، تسهیلات و تعهدات به دو صورت ریالی و ارزی ارائه می‌کند.

خدمات ریالی

1.ارسال پیامک پیش از برگشت چک: قبل از برگشت خوردن چک پیامکی به صاحب چک ارسال می‌کند. ساعت کاری این سرویس از ساعت شروع کار شعب تا ساعت 11 صبح است و صرفأ برای مشتریانی فعال است که میانگین مانده سپرده قرض‌الحسنه جاری 5 میلیون تومان به بالاست. 

2.صندوق امانات: جهت نگه‌داری ایمن از اشیا کم‌حجم و گران‌بهاست. برای استفاده از این صندوق‌ها با مراجعه به شعب دارای این امکانات و پرداخت اجاره‌بها می‌توان اقدام کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از شماره تلفن ‌های 88834007 و 84762545 استفاده کنید.

3.فعال سازی حساب مشتری: حساب بانکی مشتری را به حساب وکالتی که می‌تواند در بورس فعالیت کند تبدیل می‌سازد.

4.سامانه نوبت‌دهی خزانه زرین سپهر: مشتریان می‌توانند با ثبت‌نام در این سامانه، روزانه 200 سکه برای هر کد ملی خریداری کنند.

خدمات ارزی

1.صدور تأییدیه حساب: جهت ارائه به سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی و وزارت امور خارجه ایران برای دریافت ویزا به دو زبان فارسی (3 هزار تومان) و لاتین (5 هزار تومان) صادر می‌شود.

2.سپرده‌های ارزی: شامل سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز ارزی و جاری ارزی و مدت‌دار ارزی می‌باشد.

حساب سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز ارزی: این حساب صرفأ پس‌اندازی برای آینده است و سود ندارد. مشتری به نسبت مانده حساب امتیاز گرفته و در قرعه‌کشی شرکت داده می‌شود.

حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری ارزی: این حساب نیز سود ندارد و دارنده‌ی آن می‌تواند هر زمان که بخواهد وجوه خود را به حسابی دیگر منتقل یا برداشت کند یا با صدور چک پرداخت کند. حداقل موجودی جهت افتتاح حساب 10 هزار دلار است.

حساب سپرده مدت‌دار ارزی: حسابی که سود به آن تعلق می‌گیرد. پول به عنوان سپرده در بانک قرار می‌گیرد. حداقل وجه برای افتتاح حساب 1000 دلار است.

سود مدت‌دار ارزی براساس مدت قرارداد سپرده از 2.5 تا 5 درصد است. سود سپرده کوتاه‌مدت ارزی 1 تا 2 درصد است.

3.خرید و فروش ارز: وجوه خارجی را به نرخ روز هم به فروش می‌رسانند و هم می‌خرند.

4.سوئیفت: یکی از ارتباطات مالی جهانی است که مرکز آن در بلژیک است. بانک‌ها و مؤسسات در سراسر جهان می‌توانند برای تبادل اطلاعات مالی از این سیستم استفاده کنند.

سپرده‌های ریالی

1.قرض‌الحسنه پس‌انداز: سپرده‌ای که سود ندارد و در جهت پس‌انداز انجام می‌شود. در قرعه‌کشی شرکت داده می‌شود. منافع آن در جهت تسهیلات قرض‌الحسنه مثل ازدواج، درمان و ... به کار می‌رود.

2.قرض‌الحسنه جاری: سود ندارد اما در هر زمان و به هر طریق قابل برداشت است.

3.سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت: مشتری پول خود را به بانک سپرده و سود مشخص دریافت می‌کند. حداقل موجودی 100 هزار تومان برای سپرده 1 ساله است. منافع آن در جهت تسهیلات و طرح‌های سرمایه‌گذاری استفاده می‌گردد. سود بلندمدت یک ساله 15 درصد است.

4.سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت: همانند سپرده بلندمدت است با این تفاوت که مدت آن کوتاه‌تر است. حداقل مبلغ برای افتتاح 5 هزار تومان است و جهت دریافت سود 50 هزار تومان است. زمان آن می‌تواند 1 ماهه، 2 ماهه و ... باشد.

نرخ سود سپرده کوتاه‌مدت عادی 7 درصد و کوتاه‌مدت امید 10 درصد است.

5.گواهی سپرده: در قبال سپرده، بانک گواهی به شخص می‌دهد که می‌تواند براساس آن سود دریافت کند. حداکثر مدت این اوراق 5 ساله و حداقل آن 1 ساله است. سود آن هر 3 ماه یک بار قابل پرداخت به دارندگان گواهی می‌باشد. قابل انتقال و قابل فروش به دیگران نیز می‌باشد.

تسهیلات و تعهدات ریالی

1.مرابحه: بانک به مشتریان وام پرداخت می‌کند و طبق سودی که تعیین کرده است این مبلغ را به صورت اقساطی یا دفعی یا نقدی در زمان معین باز پس می‌گیرد. مواردی که بانک صادرات می‌تواند وام بدهد عبارتند از واحدهای تولیدی جهت تهیه مواد اولیه، لوازم یدکی، ابزار کار، ماشین آلات، تأسیسات و واحدهای خدماتی جهت تهیه مسکن (تعمیر یا تهیه مصالح جهت ساخت) و واحد بازرگانی جهت خرید کالا

نرخ سود این تسهیلات بسته به نظر بانک مرکزی دارد. زمان بازپرداخت آن نیز از 1 تا 3 سال می‌باشد. (برای واحدهای بازرگانی از 3 تا 6 ماه)

2.تسهیلات قرض‌الحسنه: این وام بدون سود است و نقدی به مشتریان پرداخت می‌شود. تنها کارمزد سالیانه 4 درصد دارد. بخش بازرگانی حق استفاده از این تسهیلات را ندارد. بخش‌هایی که می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند: وام ازدواج و جهیزیه، درمان، کمک هزینه تحصیلی، تعمیر و تأمین مسکن، ایجاد مسکن در روستا، شرکت‌های تعاونی، واحدهای تولیدی در شهر و روستا

بازپرداخت آن برای تمام اشخاص حداکثر 3 سال و شرکت‌های تعاونی و واحدهای تولیدی حداکثر 5 سال است. 

3.فروش اقساطی: تسهیلاتی را که بانک‌ها در مشارکت مدنی با سایر شرکت‌ها و اشخاص به صورت سهام دریافت می‌کند را به شکل قسطی به دیگر مشتریان می‌فروشد.

4.تسهیلات مضاربه: بانک مبلغ مورد نیاز شخصی را تأمین می‌کند و شخص با آن تجارت می‌کند. سود حاصل از تجارت بین طرفین (بانک و تاجر) تقسیم می‌گردد. تنها کابرد آن در بخش بازرگانی است. مدت بازپرداخت این تسهیلات کوتاه‌مدت به تناسب با دوره خرید و فروش کالای مورد نظر تعیین می‌گردد. از 1 سال هم بیشتر نمی‌شود.

5.تسهیلات جعاله: در جهت گسترش امور تولیدی، بازرگانی و خدماتی بانک به مشتریان خود وام می‌دهد. موارد استفاده آن امور تولید و بازرگانی مثل تکمیل و تعمیر مسکن؛ تهیه، تعمیر و تأمین ماشین آلات تأسیسات و لوازم تولید در واحدهای تولیدی و خدماتی مثل تهیه مواد اولیه و قطعات یدکی، ابزار کار و ... می‌باشد. اگر وام از 10 میلیون تومان بیشتر باشد حداقل 20 درصد آن توسط بانک به عنوان پیش‌دریافت گرفته می‌شود. حداکثر مدت بازپرداخت آن نیز 2 سال است. 

6.تسهیلات سلف: بانک محصولات واحدهای تولیدی (صنعتی، معدنی، کشاورزی) را پیش‌خرید می‌کند. کسی که درخواست می‌کند باید صرفأ خودش تولید کننده باشد و تمامی امکانات لازم را نیز برای تولید داشته باشد. مدت بازپرداخت کوتاه‌مدت است. 

7.تسهیلات مشارکت مدنی: شراکت بانک با مشتری در زمینه‌های تولیدی و بازرگانی و خدماتی است. این سهام‌های مشارکتی به صورت اقساطی به دیگران نیز فروخته می‌شود. بانک مجاز به شرکت در قسمت کالای تجملی و لوکس نیست. تنها کالاهای ضروری منظور این طرح هستند. 

8.تسهیلات اجاره به شرط تملیک: بانک به درخواست مشتری ملکی را خریداری کرده و به او اجاره می‌دهد. در پایان قرارداد ملک به مشتری واگذار می‌شود. در واقع مشتری مالک می‌گردد. این تسهیلات در جهت خرید دفترکار برای پزشکان ودندان‌پزشکان، مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی، وکلا، دفترداران دفتر اسناد رسمی، شرکت‌های مشاوره‌ای و پیمانکاری، خرید خودروهای سبک و سنگین و خرید ماشین آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی به کار می‌رود.

مشتریانی که بدهی خود را قبل از پایان مهلت تعیین شده تسویه کنند، 90 درصد سود بانک را می‌توانند پرداخت نکنند. درواقع بانک به آن‌ها 90 درصد تخفیف می‌دهد. مدت این اجاره و پرداخت آن حداکثر 10 سال است.

9.ضمانت‌نامه ریالی: بانک تعهد می‌کند که ضامن مشتری است و او مورد اطمینان بانک است. این ضمانت‌نامه به هیچ وجه جهت گرفتن وام و تسهیلات نیست. صرفأ جهت شرکت در مناقصه، مزایده، حسن انجام کار؛ پیش پرداخت و ... صادر می‌شود. 10 درصد از مبلغی که در ضمانت‌نامه تضمین داده می‌شود نیز باید در قالب سپرده به بانک تحویل داده شود.

تسهیلات و تعهدات ارزی

1.تسهیلات اعطایی صادرات و واردات (کالا و خدمات): این تسهیلات از طریق سپرده‌های ارزی مشتریان و برای کمک به توسعه اقتصاد و صادرات اعطا می‌شود. به صادر کنندگان کالاهای غیرنفتی، خدمات و تولیدکنندگان، مجریان طرح‌های خودگردان با اولویت طرح‌های نیمه تمام تعلق می‌گیرد.

بازپرداخت برای صادرات 1 تا 4 ساله و برای واردات 2 تا 7 ساله است. سقف دریافت آن نیز برای اشخاص حقیقی 5 میلیون دلار و اشخاص حقوقی 20 میلیون دلار است. برای مبالغ بالاتر باید توسط بانک مرکزی تأیید شد تا بانک پرداخت کند.

2.فاینانس و ریفاینانس

فاینانس: گشایش اعتبار اسنادی با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی 

اجرای پروژه‌ها، خرید تجهیزات طرح‌های تولیدی (سرمایه‌ای) و خدمات فنی و مهندسی پروژه‌ها با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان مدت را از نظر مالی تأمین می‌کند. از ویژگی‌های بارز این طرح پایین بودن نرخ سود و بلندمدت بودن بازپرداخت آن است. سود آن توافقی است. مدت بازپرداخت آن 5 تا 15 سال است.

ازجمله موارد فاینانس می‌توان به خرید کالا، تجهیزات، ماشین آلات خطوط تولیدی اشاره کرد.

ریفاینانس: خطوط اعتباری کوتاه‌مدت بین بانکی حداکثر یک ساله

فروشنده وجه اسناد خود را از بانک به صورت نقدی دریافت می‌کند و خریدار براساس قراردادی که با بانک دارد به بازپرداخت آن می‌پردازد. مهلت خریدار جهت بازپرداخت 1 ساله است. از ویژگی‌های این طرح نیز کم سود بودن آن (2 درصد) است.

3.ضمانت‌نامه ارزی: همانند همان ضمانت‌نامه ریالی است. با این تفاوت که به دو دسته وارداتی و صادراتی تقسیم می‌شود. صادراتی که با گذاشتن وثیقه از شخصی که درخواست ضمانت دارد توسط بانک‌های داخلی صادر می‌شود. وارداتی که از بانک‌های خارجی است معادل سازی شده و به نفع خریداران ایرانی صادر می‌شود. هدف از این گونه ضمانت‌نامه‌ها آسان کردن تجارت و رو به راه کردن اقتصاد کشور است.

4.تنزیل اسناد و اعتبارات و بروات وصولی: تعهدات اسناد مدت دار اعتبارات اسنادي و بروات ارزي تعهد شده توسط خريدار خارجي و يا بانکهاي کارگزار و شعب خارج از کشور را در چهارچوب قانون عمليات بانکي بدون ربا و آيين نامه موقت تنزيل اسناد و اوراق تجاري خريداري نموده و نسبت به پرداخت وجه آن به فروشندگان ايراني اقدام مي نمايد.

5.تسهیلات ارزی از حساب صندوق توسعه ملی: تسهیلاتی که از محل ذخیره ارزی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان خصوصی و تعاونی تعلق می‌گیرد. این ذخیره از درآمد اضافه فروش نفت خام است که براساس قوانین بانکداری اسلامی و مقررات واردات و صادرات داده می‌شود. موارد اعطای این تسهیلات کليه فعاليتهاي سرمايه‌گذاري و توسعه ظرفيت طرح‌هاي توليدي و کارآفريني شامل بخش‌هاي اقتصادي، سرمايه‌گذاري، بخش فن‌آوري اطلاعات ( IT )، فن‌آوري زيستي ( BT )، صنايع تبديلي کشاورزي و دامي و صنايع توليد ابزارهاي مکانيزاسيون کشاورزي، ايجاد ظرفيت‌هاي جديد، خريد نهادهــاي وارداتي ، تامـــين هزينه‌هاي ارزي طرح‌هاي مولد و عرضـه‌کننده خدمات ارزآور (در بخش هتل‌سازي)،‌ طرح‌هاي سرمايه‌گذاري در زمينه‌هاي توليدي در بخش صنعت در مناطق ويژه اقتصادي کشور و مناطق آزاد تجاري ، صنعتي کشور می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت این بانک به آدرس www.bsi.ir مراجعه کنید و یا از شماره تلفن‌های 88836380-88836381-021 استفاده کنید.

برچسب ها

بانک صادرات قرضه