بانک ملت

تاریخ انتشار: ۳ ماه قبل
بانک ملت

تاریخچه

بعد از انقلاب اسلامی در سال 1358 دولت و مجلس تصمیم گرفتند تمامی بانک‌ها را ملی و ترکیب کنند، بانک ملت از ترکیب بانک‌های تهران، داریوش، بین‌الملل ایران، عمران، بیمه ایران، ایران و عرب، پارس، اعتبارات تعاونی و توزیع، تجارت خارجی و فرهنگیان به وجود آمد. در سال 1387 با تصویب‌نامه هیئت وزیران (شماره 68985/ت مورخ 2 مرداد 1386) به بانک خصوصی تبدیل شد. در حال حاضر بانک ملت به عنوان یک بانک غیردولتی تجاری در حال انجام فعالیت است. در ابتدا سرمایه اولیه برای تشکیل بانک 3 میلیارد و 350 میلیون تومان بود اما الان سرمایه‌ای بیش از 5 میلیارد تومان دارد. مدیرعامل کنونی بانک ملت نیز آقای محمد بیگدلی است.

خدمات بانک ملت در زمینه‌های سپرده‌ها و خدمات ریالی، تسهیلات و تعهدات ریالی، طرح‌های اعتباری، سپرده‌ها و خدمات ارزی و تسهیلات ارزی می‌باشد که در ادامه به شرح مختصر برخی از این خدمات می‌پردازیم:

سپرده‌ها و خدمات ریالی

1.قرض‌الحسنه پس‌انداز: بدون هیچ سودی و صرفا جهت پس‌انداز برای آینده به کار می‌رود. از جمله مزایای آن استفاده از خدمات بانکی مثل همراه بانک و اجر معنوی است.

2.قرض‌الحسنه ویژه: همانند قبلی است. از این سپرده‌ها در جهت امور خیریه مثل مدرسه‌سازی، کمک به زندانیان جرائم غیرعمد و ... استفاده می‌شود. از دیگر مزایای این حساب شرکت در قرعه‌کشی است.

3.جاری الکترونیک ملت (جام): حساب جاری که دارنده آن هر زمان که بخواهد، می‌تواند از مبلغ سپرده خود استفاده کند و آن را به شیوه‌های مختلف برداشت کند.

4.صدور دسته چک در تمامی شعب

5.سپرده سرمایه‌گذاری: به دو نوع کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود. در مورد کوتاه‌مدت حداقل 30 روزه با سودی که براساس مانده حساب در ماه (درحال حاضر حدودا 10 درصد) محاسبه می‌شود. در مورد بلندمدت نیز حداقل یک ساله با سود 15 درصد است. (حداقل مبلغ جهت افتتاح حساب 100 هزار تومان است.)

6.اوج ملت: یک نوع سپرده مخصوص بانک ملت است. حساب‌های ویژه این طرح کوتاه‌مدت عادی و جاری بدون دسته چک است. با بازکردن حساب در این طرح و بعد از گذشت مدت زمانی که بانک تعیین می‌کند، امتیاز به شخص تعلق می‌گیرد که با آن می‌تواند از تسهیلات بانک ملت با اولویت جلوتر استفاده کند. (هر یک ریال در هر روز یک امتیاز)

شرایط طرح: حداقل مبلغ جهت سپرده‌گذاری 100 هزار تومان؛ حداقل زمان سپرده 120 روز؛ حداقل تسهیلات دریافتی 2 میلیون تومان و حداکثر آن نیز 40 میلیون تومان است. مدت بازپرداخت آن نیز از 36 ماه تا 48 ماه است. نرخ سود نیز برای حساب جاری بدون دسته چک 10 درصد و برای حساب کوتاه‌مدت عادی 16 درصد است.

7.پرنیان پلاس (ویژه بانوان): یک حساب پس‌انداز ویژه بانوان است که براساس آن بانک تسهیلاتی را به دارندگان آن اهدا می‌کند.

الف)کارت اعتباری پرنیان پلاس: این کارت تا سقف 50 میلیون تومان اعتبار دارد. مخصوص بانوانی است که در این طرح شرکت کرده‌اند و سپرده کوتاه‌مدت و بلندمدت دارند. تقاضای وام می‌کنند و بانک براساس مبلغ سپرده به آن‌ها وام می‌دهد.

بلندمدت: سود 18 درصد؛ بازپرداخت 12 ماهه برای تسهیلات برابر با 80 درصد مبلغ سپرده؛ 24 ماهه برای تسهیلات برابر با 75 درصد مبلغ سپرده؛ 36 ماهه برای تسهیلات برابر با 70 درصد مبلغ سپرده

کوتاه‌مدت: سود 15 درصد؛ باپرداخت 36 ماهه برای تسهیلات برابر با 80 درصد مبلغ سپرده

ب)بیمه عمر و سرمایه‌گذاری پرنیان پلاس: با هدف بیمه کردن بانوان تحت عنوان بیمه عمر و بازنشستگی با پرداخت ماهیانه 100 یا 200 یا 300 هزار تومان از 5 تا 30 سال می‌باشد. هدیه‌ی خرید این طرح بیمه آتش‌سوزی است.

ج)بیمه درمان تکمیلی پرنیان پلاس: هم کسانی که بیمه درمانی دارند و هم کسانی که بیمه ندارند؛ می‌توانند از آن استفاده کنند. در قالب 2 طرح که براساس حق بیمه سالیانه به 150 هزار تومانی و 120 هزار تومانی تقسیم می‌شوند، ارائه می‌شود.

د)اکسس کارت پرنیان: یک کارت بانکی که جهت خرید حضوری و غیرحضوری استفاده می‌شود که با استفاده از آن می‌توان از شرکت‌ها و فروشگاه‌هایی که تخفیف دارند و عضو این طرح بانک هستند، بهره‌مند شد. متقاضیان این طرح می‌توانند با مراجعه به سایت مربوطه به آدرس www.parnian.bankmellat.ir  از اسامی و مشخصات این فروشگاه‌ها و شرکت‌ها آگاه شوند.

8.مهر ماندگار: هم در زمان حیات می‌توان از موجودی این حساب استفاده کرد و هم بعد از مرگ، با تعیین مبلغ از قبل، هدایای نقدی از طرف صاحب حساب به اشخاصی که انتخاب کرده یا مؤسسات خیریه و ... که صاحب حساب تعیین کرده، تقدیم می‌شود.

9.احسان ملت: اصل مبلغ سپرده متعلق به صاحب حساب است و سود آن به مؤسسه یا سازمان خیریه که صاحب حساب معرفی می‌کند، واگذار می‌شود.

10.خدمات ویژه مشتریان مهان: خدمات ویژه‌ای که بانک به کسانی می‌دهد که توانسته‌اند اعتماد بانک را جلب کنند. ازجمله این خدمات می‌توان به اولویت در دریافت خدمات حضوری، کارت ویژه مهان، دسته چک ویژه مهان، تخفیفات کارمزدی، تخصیص توکن رایگان و ... اشاره کرد. همچنین این خدمات شامل خدمات بیمه‌ای ویژ مهان مثل بیمه درمان تکمیلی رایگان، تخفیف در بیمه بدنه خودرو، تخفیف در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری و ... نیز می‌شود.

11.صندوق اجاره‌ای: محلی امن برای نگه‌داری اشیا کم حجم و گران‌بهاست. با اجاره کردن سالیانه می‌توان از آن استفاده کرد.

تسهیلات و تعهدات ریالی

1.قرض‌الحسنه: این نوع وام کارمزد سالیانه آن توسط بانک مرکزی مشخص می‌شود. بازپرداخت آن نیز از 24 تا 60 ماه (2 تا 5 سال) است.

2.جعاله: بانک عامل یا پیمانکاری است که طبق قرارداد، با اجرت معلوم عملی را انجام می‌دهد. بانک حداقل 20 درصد از قرارداد را به عنوان پیش دریافت می‌گیرد.

3.فروش اقساطی: انواع مسکن، مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزار کار بخش تولید، وسایل حمل و نقل، ماشین آلات و ... را بانک به صورت قسطی به شخص خواهان می‌فروشد. (مثلأ در ازای فاکتور خرید ماشین آلات و ارائه مدارک لازم، بانک مبلغ را شخص می‌دهد و سپس به صورت قسطی پس می‌گیرد.)

4.مضاربه: بانک در تجارت و بازرگانی با اشخاص شریک می‌شود.

5.مشارکت مدنی: برای ایجاد تسهیلات مخصوص فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی است.

6.اجاره به شرط تملیک: مستأجر در پایان مدت اجاره، مالک می‌شود و مبلغ اجاره‌ای که پرداخت می‌کند، درواقع قیمت خرید است که قسطی پرداخت می‌کند.

سپرده‌ها و خدمات ارزی

شامل حساب قرض‌الحسنه و جاری، حواله‌های ارزی و سوئیفت می‌باشد.

سوئیفت: سیستم بانکداری جهانی است که بانک ملت از سال 1371 عضو آن است. 

تسهیلات ارزی

1.ضمانت‌نامه: بانک شخصی را که درخواست داده را تضمین می‌کند. این ضمانت‌نامه می‌تواند در جهت حسن انجام کار یا پیش‌پرداخت یا تعهد پرداخت صادر شود.

2.صندوق توسعه ملی: تسهیلاتی که از محل ذخیره‌ی ارزی کشور و در راه توسعه ملی مثل طرح‌های حوزه انرژی (نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه)، طرح‌های نیروگاهی و آب شیرین‌کن‌ها (به شرط بازپرداخت به صورت ارز) و ... پرداخت می‌شود.

3.فاینانس: تأمین منابع مالی برای اجرای پروژه‌ها و خرید تجهیزات طرح‌های تولیدی (سرمایه‌ای) و همچنین خدمات فنی و مهندسی پروژه‌ها با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان‌مدت فاینانس گفته می‌شود.

4.ریفاینانس: خطوط اعتباری کوتاه‌مدت بین بانک‌ها را ریفاینانس می‌گویند. 

تسهیلات ارزی بانک ملت همچنین شامل ذخیره ارزی، تسهیلات کوتاه مدت بانک ECO ، تسهیلات میان مدت بانک ECO (این دو نوع تسهیلات به دو صورت صادرات از کشورهای ایران، پاکستان و ترکیه به هر کشور دیگر و واردات به کشورهای ایران، پاکستان و ترکیه از کشورهای عضو اکو مثل افغانستان، آذربایجان، ایران، قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان، تقسیم می‌شوند.)، تسهیلات ارزی برای تأمین سرمایه در گردش، تسهیلات صادراتی در قالب اعتبار خریدار و ... می‌باشد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت بانک ملت به نشانی www.bankmellat.ir مراجعه کنید و یا با شماره تلفن‌های 1556 در تهران و 02182488 در شهرستان‌ها تماس برقرار کنید.

برچسب ها

قرضه بانک ملت بانک غیر دولتی