تعویق اقساط وام

تاریخ انتشار: ۳ ماه قبل
تعویق اقساط وام

با شیوع بیشتر کروناویروس در کشور در هفته‌های اخیر اکثر مردم به اهمیت قرنطینه پی بردند و به اجرای آن می‌پردازند. اما مشاغلی هم هستند که در اثر این خانه‌نشینی اجباری خودشان و مردم (مشتریان آن‌ها) با مشکلات اقتصادی بسیاری رو به رو می‌شوند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در جهت کمک به مشاغلی به طور مستقیم از این قضیه آسیب دیده‌اند، اعلام کرد که می‌توانند پرداخت اقساط تسهیلاتی را که دریافت کرده‌اند به مدت 3 ماه عقب بیاندازند. به این ترتیب نیازی به پرداخت اقساط خود در اسفند 98 و فرودین و اردیبهشت 99 نیست. این مشاغل که از طرف بانک مرکزی اعلام شدند عبارت است از:

1. مراکز توليد و توزيع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی، تالارهای پذيرايی، قهوه‌خانه‌ها، اغذيه فروشی ها (و موارد مشابه به تشخيص وزارت صنعت، معدن و تجارت)

2. مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذيرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی و پذيرايی و تفريحی و خدماتی بين‌راهی (و موارد مشابه به تشخيص وزارت ميراث فرهنگی، گردشگری و صنايع دستی)

3.حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوايی، جاده‌ای، ريلی و دريايی

4. دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری

5. توليد و توزيع پوشاک 

6. توليد و توزيع کيف و کفش

7. مراکز توزيع آجيل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبميوه 

8. مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفريحی

9. مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی

10. مراکز توليد، توزيع و فروش صنايع دستی

لازم به ذکر است که اقساط وام‌های قرض‌الحسنه کلیه اشخاص به مدت 3 ماه عقب می‌افتد و تمامی بانک‌ها موظف به اجرای این بخش‌نامه هستند و بانک مرکزی نیز بر اجرای صحیح آن نظارت می‌کند.

همچنین آقای همتی (رییس کل بانک مرکزی) از پرداخت وام 4 درصد به 4 میلیون نفر خبر داد که مشاغل آن‌ها در کرونا دچار آسیب شده است. کارت یارانه هر نفر ضامن این وام می‌باشد. این وام 3 ماه تنفس دارد. همتی افزود کسانی که از اول اسفند تا پایان اردیبهشت چک برگشتی دارند، تا 3 ماه می‌توانند از خدمات بانکی استفاده کنند.

برچسب ها

کرونا قرضه وام تسهیلات